Jak odebrać nowe mieszkanie
Według jakich norm deweloper powinien liczyć powierzchnię lokalu? Co zrobić, gdy drzwi lub okna są inne niż w umowie?
Jak nabywca mieszkania formalnie powinien zostać zawiadomiony o odbiorze mieszkania?
Andzej Lulka: Przypomnijmy, że 29 kwietnia 2012 r. weszła w życie Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawa deweloperska. Zgodnie z nią umowa deweloperska powinna wskazywać termin i sposób zawiadomienia nabywcy o odbiorze lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Ponadto odbiór musi być dokonywany w obecności nabywcy. Ustawa deweloperska nie wskazuje jednak, w jaki sposób nabywca powinien zostać zawiadomiony o odbiorze mieszkania. W treści umowy deweloperskiej powinny znajdować się zatem postanowienia, które szczegółowo będą normowały termin i sposób zawiadomienia o odbiorze – np. zawiadomienie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, pocztą kurierską, osobiście za potwierdzeniem odbioru.
Warto wiedzieć, że nabywcy mieszkania przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w przypadku gdy treść umowy deweloperskiej nie będzie zawierała jednego z elementów wskazanych w art. 22 ustawy deweloperskiej, w tym m.in. określenia sposobu i terminu zawiadomienia nabywcy. W praktyce sytuacja taka zdarzać się będzie raczej rzadko, ponieważ umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego i nad prawidłowością jej sporządzenia czuwa notariusz.
Co będzie, jeśli kupujący się nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta