Pytania o polską energetykę
Dyskusja, także o potrzebie powołania odrębnego resortu, może być słuszna tylko w kontekście braku odpowiedzi na podstawowe kwestie ws. strategii energetyki.
Od wielu miesięcy rząd, w tym były wicepremier i minister gospodarki, karmił nas opowieściami o konieczności i wręcz woli budowy jednej, a może i dwóch elektrowni jądrowych, które zapewnią nie tylko pokrycie rosnącego zapotrzebowania na prąd, ale zapewnią też otrzymywanie „czystej" energii, nieskażonej emisją CO2 i innych trujących związków, przy okazji obniżając zależność energetyki od węgla.
Z drugiej strony wydawało się, że wielkie nadzieje łączymy z potencjalnymi zasobami gazu z łupków, które w świetle szacunków różnych instytucji powinny pozwolić na uniezależnienie się od dostaw z Rosji. W tym celu budujemy też potężny gazoport w okolicach Świnoujścia. Jednocześnie media, ale i administracja, narzekają na bardzo powolne tempo prowadzenia odwiertów przez firmy mające koncesje na poszukiwania gazu i innych kopalin energetycznych, gdy tymczasem poszukujące gazu przedsiębiorstwa wskazują na przeszkody biurokratyczne niepozwalające na szybkie prowadzenie takich odwiertów.
Ujawnione ostatnio projekty uregulowań podatkowych oraz zmian w prawie górniczym, przygotowane w resortach finansów i środowiska, spotkały się z ostrą krytyką zainteresowanych podmiotów, w tym z powodu nieuzasadnionego podniesienia progu tzw. governement take, tj. łącznej daniny na rzecz państwa z obecnych 40 do 60 proc.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta