Przewłaszczenie w księgach dłużnika
Jeśli podpisanie umowy i wydanie składnika majątku wskutek nieuregulowania kredytu nastąpiło w tym samym roku obrotowym, to w informacji dodatkowej nie wymienia się tytułu i kwoty zobowiązania warunkowego
Przewłaszczenie to konstrukcja prawna polegająca na przeniesieniu przez dłużnika na wierzyciela, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy. Przeniesienie prawa własności rzeczy na wierzyciela w ramach umowy przewłaszczenia nie jest definitywne. Wierzyciel, po wykonaniu przez dłużnika ciążących na nim zobowiązań, obowiązany jest do niezwłocznego przeniesienia prawa własności z powrotem na rzecz przewłaszczającego (warunek rozwiązujący).
Z punktu widzenia ewidencji księgowej przedmiot przewłaszczenia pozostaje w księgach przewłaszczającego (dłużnika) pomimo że formalnie prawo własności jest przenoszone na wierzyciela. Jednak dłużnik nadal użytkuje przewłaszczone aktywo i osiąga z tej racji korzyści ekonomiczne. Składnik majątku nadal jest przez niego kontrolowany i pozostaje w jego księgach.
Wyłączenie przewłaszczonej rzeczy z ksiąg dłużnika następuje dopiero z chwilą jej wydania wierzycielowi. Nastąpi to wówczas, gdy dług nie zostanie spłacony i wierzyciel złoży oświadczenie o zaspokojeniu swoich roszczeń (lub ich części) z przedmiotu przewłaszczenia. W poprzednim artykule patrz >H2 wskazaliśmy, jak taką operację powinien rozliczyć w swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta