Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop bezpłatny tylko na pisemny wniosek

19 czerwca 2013 | Dobra Firma | Anna Borysewicz
Przykład wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego
źródło: Rzeczpospolita
Przykład wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego

Nie można zmuszać pracownika, żeby zrobił sobie dłuższe wolne bez prawa do pensji. Ma prawo jednak odmówić na to zgody.Wszelkie uzgodnienia warto przy tym utrwalać na papierze dla bezpieczeństwa obu stron.

Zasady korzystania z urlopu bezpłatnego reguluje art. 174– –1741 k.p. Udziela się go wyłącznie z inicjatywy pracownika, na jego pisemny wniosek.

Podanie pracownika nie musi zawierać uzasadnienia. Powinno natomiast wskazywać okres trwania tej pauzy >patrz wzór. Wniosek ten umieszcza się następnie w części B akt osobowych tej osoby, podobnie jak wszystkie inne dokumenty dotyczące tego urlopu.

Pracodawca nie jest zatem uprawniony – w odróżnieniu od urlopu wypoczynkowego – do zastosowania przymusu i nakazania zatrudnionemu skorzystanie z tej przerwy w świadczeniu pracy.

Udzielenie urlopu bezpłatnego z inicjatywy szefa i bez pisemnego wniosku pracownika jest bezskuteczne (chyba że etatowiec zaakceptował na piśmie tę nieformalną prośbę przełożonego). Osobie, która w okresie tak udzielonego urlopu bezpłatnego zachorowała, przysługuje zasiłek chorobowy (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 21 listopada 1996 r., III Aua 34/96).

Generalnie pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. W razie odmowy, nie musi uzasadniać swojej decyzji (choć powinien to zrobić dla swojego bezpieczeństwa, aby nie narażać się na ewentualny zarzut dyskryminacji czy naruszenie zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9565

Wydanie: 9565

Spis treści
Zamów abonament