Całe odszkodowanie można potrącić na zobowiązania
Zasądzone na rzecz pracownika odszkodowanie w związku z rozwiązaniem przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków względem podwładnego (art. 55 § 11 k.p.) nie podlega ochronie przed potrąceniami przewidzianej w przepisach kodeksu pracy. To samo dotyczy odszkodowań wypłacanych osobom, którym zakład wadliwie wypowiedział umowę lub z którymi nielegalnie rozwiązał stosunek pracy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 17 stycznia 2013 r. (II PZP 4/12).
Stan faktyczny
Pracownik dochodził od pracodawcy odszkodowania po tym, jak na podstawie art. 55 § 11 k.p. rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca zgłosił zarzut potrącenia z zasądzonego odszkodowania wierzytelności, która mu przysługiwała względem podwładnego.
Sąd rozpoznający sprawę zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie, czy takie odszkodowanie podlega ochronie przed potrąceniami przewidzianej w przepisach k.p. oraz czy pracodawca ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta