Gwarancja jest realizowana na pierwsze żądanie
Zabezpieczenie jest rodzajem kaucji wzmacniającej pozycję zamawiającego jako wierzyciela w przypadku wystąpienia roszczeń w związku z umową.
Zamawiający w celu zabezpieczenia należytego wykonania umowy żądają od wykonawców zabezpieczenia. Zgodnie z art. 147 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, które służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytej jej realizacji. Zatem zabezpieczenie jest rodzajem kaucji wzmacniającej pozycję zamawiającego jako wierzyciela w przypadku wystąpienia roszczeń w związku z zawartą umową.
Dodatkowe porozumienie
Ustanowienie zabezpieczenia wymaga odrębnego porozumienia pomiędzy zamawiającym i wykonawcą, gdyż zabezpieczenie nie jest elementem konstrukcyjnym umowy. Należy go traktować jako odrębne zobowiązanie o niesamoistnym charakterze. Jednak nie ma przeszkód, żeby postanowienie o zabezpieczeniu zostało zawarte w umowie w sprawie zamówienia publicznego. Treść postanowienia umowy o zabezpieczeniu powinna określać cel jego wniesienia, okoliczności, których zaistnienie uprawnia zamawiającego do zatrzymania zabezpieczenia, oraz formę, w jakiej ma być wniesione.
Wykonawcy mogą wnosić zabezpieczenie w jednej z form określonych w art. 148 ust. 1 p.z.p., zamawiający nie może ograniczyć form i liczby sposobów zabezpieczenia. Oznacza to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta