Spółki publiczne muszą udostępniać posiadane informacje
Ujawnieniu podlegają m.in. dane dotyczące struktury własnościowej, statusu prawnego lub formy prawnej, a także majątku, dochodów i strat zobowiązanego podmiotu.
Arkadiusz Jaraszek
Każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Osoba, która o nią występuje, nie musi nawet wskazać interesu prywatnego lub faktycznego. Ważne jednak, by podmiot, do którego zwraca się z takim wnioskiem, dysponował żądaną informacją.
Co do zasady obowiązek udostępniania informacji publicznych ciąży na organach władzy publicznej czy samorządowej. Nie każdy jednak wie, że w niektórych przypadkach zobowiązane są również do tego określone podmioty realizujące zadania publiczne czy gospodarcze.
Kto ma obowiązek
Przede wszystkim informacji muszą udzielać podmioty reprezentujące Skarb Państwa, a także państwowe lub samorządowe osoby prawne albo jednostki organizacyjne oraz podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym. Do tej grupy zalicza się m.in. stowarzyszenia (np. Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości), publiczne szkoły wyższe, podmioty prowadzące szkoły niepubliczne, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej czy spółki komunalne.
Do podmiotów zobowiązanych do udzielania informacji publicznej zalicza się także osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta