Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw można wydzielić samodzielny lokal

19 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Czwartosz-Liber

Jak przygotować się do wydzielenia i sprzedaży części nieruchomości zabudowanej częścią budynku wzniesionego na dwóch parcelach? Czy trzeba dokonać podziału geodezyjnego?

Nadal są kontrowersje co do określenia sytuacji prawnej budynku wzniesionego na dwóch nieruchomościach. Dziś najwięcej zwolenników  ma pogląd zakładający, że w przypadku wzniesienia fragmentu budynku na cudzym gruncie właścicielem całego budynku jest wyłącznie jeden podmiot prawa, tj. osoba, na której gruncie posadowiona jest większa część budynku, czyli właściciel nieruchomości wyjściowej (zasada jedności prawnej budynku).

Niemniej jednak, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego w uzasadnieniu uchwały z 26 kwietnia 2007 roku, III CZP 27/07, zasada jedności prawnej budynku ma zastosowanie tylko w sytuacji przekroczenia granicy przy wznoszeniu budynku. Nie może natomiast w drodze analogii znaleźć zastosowania do podziału zabudowanej nieruchomości, jeśli w wyniku podziału granica wyznaczona na gruncie miałaby przebiegać pod budynkiem, nie dzieląc go na samodzielne części.

Zgodnie z  tym w sytuacji, gdy do usytuowania budynku częściowo na nieruchomości sąsiedniej doszło na skutek przekroczenia granicy, możliwe jest ważne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9565

Wydanie: 9565

Spis treści
Zamów abonament