Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Towar może wrócić do sprzedawcy

19 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Bernatowicz Krzysztof Gładych

Zdarza się, że przedsiębiorca zawierając umowę sprzedaży jakiejś rzeczy, zastrzega sobie tak zwane prawo odkupu. Na czym to uprawnienie polega?

Niejednokrotnie decyzji o zamiarze sprzedaży rzeczy towarzyszy z jednej strony potrzeba pozyskania środków finansowych, z drugiej zaś równoczesny zamiar podjęcia czynności zmierzających do powrotu do stanu, jaki istniał przed zawarciem umowy sprzedaży. Zawierając taką umowę, zdarza się, że sprzedawca zastrzega sobie tzw. prawo odkupu.

Jaki skutek

Zastrzeżenie prawa odkupu wywołuje ten skutek, że w ciągu wskazanego umownie terminu sprzedawca, poprzez złożenie oświadczenia woli kupującemu, doprowadza do sprzedaży powrotnej rzeczy. Zatem de facto zamieszczenie zastrzeżenia prawa odkupu w umowie sprzedaży jest równoznaczne z ofertą ze strony kupującego, a oświadczenie wykonania prawa odkupu jest równoznaczne z przyjęciem tej oferty.

Prawo odkupu powoduje powstanie stosunku o charakterze obligacyjnym. Oznacza to, że w przypadku, gdyby nabywca wyzbył się rzeczy na korzyść osoby trzeciej, to będzie on równocześnie zobowiązany do przywrócenia stanu poprzedniego, by umożliwić wykonanie uprawnienia sprzedawcy.

Co do zasady nie ma znaczenia, czy zastrzeżenie prawa odkupu nastąpi w samej umowie sprzedaży, czy też w dodatkowym, później zawartym przez strony porozumieniu >patrz ramka.

Zgodnie z art.594 kodeksu cywilnego prawo odkupu może być zastrzeżone na okres nie dłuższy niż pięć lat. Uregulowanie to ma na celu ochronę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9565

Wydanie: 9565

Spis treści
Zamów abonament