Transakcję sprzedaży majątku trzeba dobrze zaplanować
Nieuznanie przez organ podatkowy zbioru składników firmy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa może spowodować bardzo poważne konsekwencje finansowe dla podatnika.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej także: zcp) jest pojęciem charakterystycznym dla prawa podatkowego (art. 5a pkt 4 ustawy o PIT, art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, art. 2 pkt 27e ustawy o VAT). Nie jest przedmiotem regulacji kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który definiuje wyłącznie „przedsiębiorstwo". Jego właściwe zrozumienie wydaje się niezwykle istotne dla praktyki stosowania prawa podatkowego, gdyż nieuznanie przez organ podatkowy zbioru składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa może spowodować bardzo poważne konsekwencje finansowe.
Biorąc pod uwagę regulacje ustawy o CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa ma wpływ na:
- ustalenie skutków podatkowych podziału przedsiębiorstwa (art. 10 ust. 1 pkt 6, art. 12 ust. 1 pkt 9),
- ustalenie dochodu z umorzenia udziałów (akcji), a także dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia (art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 w zw. z art. 10 ust. 1b, art. 12 ust. 1 pkt 8),
- ustalenie przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny (art. 12 ust. 1 pkt 7),
- ustalenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny (art. 12 ust. 1j), a także zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny (art. 15 ust. 1k) i umorzenie tak objętych udziałów lub akcji (art. 15 ust. 1l w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta