Urząd odpowiada
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w ramach kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę”. Prezentujemy odpowiedzi na najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
Czy gdy praca zagraża zdrowiu pracownika, może on zaprzestać jej wykonywania? Jakie warunki muszą być spełnione?
Pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, a nawet do oddalenia się z miejsca realizacji obowiązków. Może to nastąpić, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, albo gdy wykonana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
Przesłanki te muszą wystąpić łącznie. Nie wystarczy zatem, że warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp. Ta okoliczność musi jeszcze stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. Powstrzymanie się w tej sytuacji od wykonywania pracy nie stanowi naruszenia obowiązku świadczenia pracy tylko wtedy, gdy pracownik niezwłocznie zawiadomił o tym przełożonego.
Orzecznictwo w tym zakresie ukształtowało pogląd, że powstrzymanie się od wykonywania pracy zagrażającej zdrowiu pracownika (art. 210 k.p.) może w konkretnych okolicznościach stanowić przedmiot pracowniczego obowiązku dbałości o dobro pracodawcy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Przepisy k.p. nie definiują jednak, co należy rozumieć przez bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, które uprawnia do powstrzymania się od wykonywania pracy.
Z prawa do powstrzymania się od wykonywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta