Kiszona kapusta, czyli kanon sztuki totalnej
Kultura masowa okazała się wielkim zwycięzcą XX wieku.
Wcześniej europejski mieszczuch mógł się jeszcze łudzić, przypuszczając, że historia świata podąży w innym kierunku. Rozwarstwienie społeczne nieodłącznie towarzyszące pierwszej fazie rozwoju kapitalizmu boleśnie przypominało o tym, co było oczywistością w zbiorowościach feudalnych – ludzie nie są między sobą równi, próżne są więc próby ich zglajszachtowania.
A jednak z upływem czasu dokonał się gigantyczny postęp. Jesteśmy świadkami jego efektów. Upowszechnianie się dobrobytu stało się trwałą tendencją, a aspiracje niższej części dawnego stanu trzeciego zaczęły rosnąć (dało to o sobie znać nawet w gierkowskim Peerelu).
I tak od około 100 lat mamy epokę mas. W Polsce bywa ona często kojarzona negatywnie – jako epoka totalitarnych reżimów dążących do brutalnego zniwelowania różnic między ludźmi w imię budowy nowego, wspaniałego świata. Te skojarzenia są błędne i tym samym spłaszczają one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta