Siostry namówione przez braci
Reprezentacja Polski dziewcząt do lat 17 zdobyła mistrzostwo Europy. Chłopcom od dawna to się nie udało.
Piłka nożna w wykonaniu kobiet w Polsce wciąż wzbudza zazwyczaj uśmiech politowania. Patrząc na wyczyny najlepszych na świecie piłkarek ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Brazylii czy Niemiec można się zachwycać. Patrząc na Polki – rzadziej. Na ich rozgrywki chodzi niewiele osób, telewizja omija mecze z daleka, więc mało tam sponsorów i pieniędzy. Jest to sport amatorski. W Polsce uprawia go około 6 tysięcy dziewcząt. 80 procent z nich nie przekroczyło osiemnastego roku życia. Te, które znalazły się w kadrze na mistrzostwa, urodziły się w latach 1996 i 1997.
Chłopcy żałowali
Wszystkie dziewczyny zaczynały podobnie. Grały ze swoimi braćmi, którzy je łaskawie dopuszczali do rywalizacji, ale zdarzało się, że bywały od nich lepsze. Wtedy bracia sami namawiali siostry, żeby zapisały się do klubów. Ogólnopolskie turnieje w Polsce, sponsorowane przez Tymbark, Coca-Colę, Danone czy Deichmanna odbywają się w kategorii chłopców i dziewcząt. Paulina Dudek, rozgrywająca reprezentacji, która zdobyła złoty medal, grała w drużynie województwa lubuskiego w finale turnieju o Puchar Tymbarku w roku 2007. W nagrodę za zwycięstwo pojechała z Tymbarkiem do Barcelony i obejrzała jej mecz. Na lekcji WF w szkole podstawowej w Słubicach zobaczył ją prezes TKKF Stilon Gorzów i ściągnął do swojego klubu. Kiedy uczyła się w gimnazjum w Słubicach, grała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta