Obserwuj, uciekaj, broń się
Miejska dżungla. Kradzieże, napady, rozboje i pobicia. Miejskie statystyki są nieubłagane. Pewności siebie może dodać wiedza o podstawach samoobrony.
Unik i obrona. Ćwiczenia z zachowania się w sytuacji, gdy napastnik wyciągnie nóż albo bronią palną będzie celował w nasz brzuch lub w głowę. Okazuje się, że nawet wtedy nie jesteśmy bez szans. Odpowiednio przygotowani, z wyćwiczonymi reakcjami i z pewnością siebie zdobytą podczas treningów możemy uniknąć najgorszego.
– Pamiętajcie, że napastnik, który macha przed wami bronią, zazwyczaj w kwestii posługiwania się nią nie jest profesjonalistą – przestrzega kursantów Istvan Nagy, szef wyszkolenia Defendo Alliance i Krav Maga Network. To system samoobrony i walki wręcz, który w latach 90. przyszedł do nas z Izraela.
W pierwszą wakacyjną niedzielę, zamiast wygrzewać się na plaży czy żeglować po mazurskich jeziorach, kilkadziesiąt osób z kilku polskich miast zjechało do Warszawy, by wspólnie ćwiczyć techniki samoobrony. Na strzelnicy Wojskowej Akademii Technicznej nie tylko uczyli się użycia broni palnej i strzelali do tarczy, ale także wyciągnęli rękawice bokserskie, maty, atrapy noży i pistoletów, pałki. Instruktor demonstruje chwyty, aranżuje sytuacje, a uczestnicy w parach powtarzają je niezliczoną ilość razy. Nie chodzi tu o to, by wygrać z przeciwnikiem, położyć go na łopatki czy drasnąć nożem. Nikt tu się z nikim nie bije. Cel to wyćwiczenie odpowiednich odruchów w sytuacji zagrożenia.
Wśród uczestników są zaledwie trzy panie. Ćwiczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta