Energetyczne perspektywy
Branża energetyczna w Polsce czeka na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Przygotowuje się też do nowych inwestycji, by energię wykorzystywać w sposób racjonalny.
Jak przekonują specjaliści, gospodarka energetyczna kraju nie może dłużej opierać się na węglu brunatnym i kamiennym. Zasoby tego pierwszego – według najnowszych badań – wyczerpią się w ciągu najbliższych 20 lat, a wydobycie węgla kamiennego w kraju staje się coraz bardziej kosztowne i coraz więcej tego surowca zaczynamy importować z zagranicy. Do tego dochodzi aspekt ochrony środowiska i zobowiązań Polski wobec UE.
– Przy tak ambitnych celach klimatycznych, jakie stawia sobie Unia, bez równego entuzjazmu innych światowych gospodarek będą potrzebne inwestycje wykorzystujące potencjał naturalny zasobów energetycznych poszczególnych krajów w Europie. Stąd konieczne opracowanie i stosowanie przez polskie i europejskie przedsiębiorstwa rozsądnych nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie „czystych technologii" spalania węgla – przekonuje Tomasz Kosik, dyrektor ds. klientów strategicznych w europejskiej centrali firmy Emerson Process Management Power & Water Solutions. – Drobnymi zabiegami można doprowadzić starsze bloki energetyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta