Czy wymóg dokumentowania dotyczy cen regulowanych ustawą
Współpraca pomiędzy podmiotami w grupach kapitałowych może obejmować transakcje, w których sposób rozliczeń wynika z regulacji prawnych. Fiskus nie może ich uwzględniać przy szacowaniu dochodów
Stosownie do § 1 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (DzU nr 160, poz. 1268 – dalej: rozporządzenie wykonawcze), jego przepisów nie stosuje się w odniesieniu do transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów normatywnych. Jak wygląda to zagadnienie w praktyce?
Pomijane przy kontroli
Pierwszy z dylematów dotyczy tego, czy transakcje, w których cena transferowa lub sposób jej określenia wyznaczane są poprzez obowiązujące przepisy, wiążą się w ogóle z koniecznością przygotowywania do nich dokumentacji podatkowej w rozumieniu art. 9a ustawy o CIT.
Wskazany § 1 ust. 4 rozporządzenia wykonawczego nakłada na organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej obowiązek pominięcia w toku kontroli takich zdarzeń gospodarczych.
Z tego punktu widzenia, racjonalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta