Działania banku oceni Trybunał
Niestandardowe decyzje Europejskiego Banku Centralnego, choć usprawiedliwiane kryzysem, zaskoczyły wielu ekonomistów. W dłuższej perspektywie nie pozostaną one bez wpływu na stabilność rynków finansowych w Europie oraz dalsze losy wspólnej waluty – zauważa ekspert.
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpoczął w czerwcu 2013 roku bezprecedensową procedurę sprawdzenia legalności działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Wynika to z wątpliwości wobec niestandardowych posunięć tego Banku podejmowanych w kryzysie strefy euro. Werdykt będzie miał duże znaczenie dla stabilności rynków finansowych w Europie i dalszych losów wspólnej waluty.
Krytyka posunięć
Podstawowym celem EBC i Europejskiego Systemu Banków Centralnych jest utrzymanie stabilności cen. Wspieranie ogólnych polityk gospodarczych Unii może się odbywać jedynie bez uszczerbku dla stabilności inflacji. Tymczasem nawet eksperci zatrudnieni w EBC uznają, że niestandardowe działania tego banku wywołują ryzyko inflacji w dłuższym terminie. Ponadto traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej kategorycznie rozgranicza politykę pieniężną prowadzoną przez EBC od fiskalnej (realizowanej przez władze państw członkowskich).
Wprowadza zakaz monetarnego finansowania polityki fiskalnej, a więc m.in. nabywania przez EBC papierów dłużnych bezpośrednio od państw. Nie pozwala na wykup zobowiązań państw członkowskich. Oznacza to, że EBC nie może ratować przed bankructwem zagrożonych państw ani nie wolno mu pełnić w strefie euro funkcji tzw. pożyczkodawcy ostatniej instancji. Według oficjalnej wersji banku skup obligacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta