Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obrocie spółdzielczymi lokalami powstał bałagan

31 lipca 2013 | Prawo | Renata Krupa-Dabrowska

Trudno sprzedać własnościowe mieszkanie w bloku na gruncie, do którego spółdzielnia nie ma tytułu prawnego. To efekt uchwały SN.

– Wczoraj miałem klientów, którzy chcieli kupić spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania w bloku spółdzielczym stojącym na gruncie, do którego spółdzielnia nie ma tytułu prawnego. Odmówiłem na piśmie sporządzenia aktu notarialnego – mówi Robert Dor, notariusz z Warszawy. Wyjaśnia, że nie może skutecznie dokonać czynności notarialnej.

To dopiero początek wielkiego zamieszania spowodowanego przez uchwałę Sądu Najwyższego z 24 maja 2013 r. (sygn. III CZP 104/12). Właśnie zostało opublikowane pisemne jej uzasadnienie.

Prawnicy są jednomyślni: Sąd Najwyższy w tym wypadku wszedł w buty ustawodawcy. I choć uchwały nie są źródłem prawa, to ich moc jest duża, zwłaszcza gdy są podejmowane w składzie siedmiu sędziów. Z reguły do uchwał tych stosują się zarówno sądy, jak i prawnicy. To zaś może spowodować w obrocie spółdzielczymi lokalami duży bałagan.

Co z obrotem

Skąd wziął się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9601

Wydanie: 9601

Spis treści
Zamów abonament