Ryzyka cięcia opłat kartowych
Nasze wątpliwości budzi wprowadzanie tej samej stawki opłaty interchange np. w Wielkiej Brytanii i Polsce – mówi Monice Sajewicz szef MasterCard Europe w naszym regionie.
Rz: Komisja Europejska planuje obniżenie opłat od transakcji kartami płatniczymi. Jak pan ocenia te propozycje?
Rozumiem, że pokazany przez Komisję projekt jest punktem wyjścia do dyskusji. Nasze obawy budzi wprowadzenie jednakowej, administracyjnej regulacji dla krajów o bardzo zróżnicowanym poziomie rozwoju rynku usług finansowych. Już przy skokowej obniżce opłat interchange do 0,5 proc. NBP szacuje wzrost opłat bankowych za użytkowanie kart płatniczych o średnio 50 zł rocznie. Tymczasem Komisja Europejska proponuje jeszcze bardziej drastyczne cięcie do 0,2 i 0,3 proc. Nie można zapomnieć również o spadku dynamiki rozwoju obrotu bezgotówkowego, który to rozwój wymaga olbrzymich nakładów na inwestycje i w nowe technologie. Administracyjna regulacja stawek opłat interchange niewątpliwie utrudni wejście nowych technologii i graczy na rynek płatności bezgotówkowych, np. płatności mobilnych. Wszystko zależy od kształtu zmian prawnych. Natomiast w każdym działaniu legislacyjnym na poziomie Unii ważne jest uwzględnienie zróżnicowania rozwoju poszczególnych krajów. Dlatego nasze wątpliwości budzi wprowadzanie tej samej stawki opłaty interchange np. w Wielkiej Brytanii i Polsce.
Rozporządzenie Komisji dla transakcji krajowych będzie miało okres przejściowy – 22 miesiące. Wcześniej prawdopodobnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta