Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak budować na gruntach rolnych

31 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Aleksandra Jach

Dopóki rozstrzygnięcie administracji nie zostanie skutecznie i ostatecznie wyeliminowane z obrotu prawnego, stanowi ono ważną podstawę praw i obowiązków jego adresata

Operacja odbyła się bez rozgłosu. Wielu właścicieli gruntów zostało nią zupełnie zaskoczonych. 26 maja 2013 r. weszła w życie ustawa z 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (dalej: nowelizacja). Zgodnie z jej postanowieniami, nie jest już możliwe wydawanie nowych warunków zabudowy (WZ) lub decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego (LICP), jeżeli inwestycja jest realizowana na działce rolnej stanowiącej grunty rolne klasy I – III. Zniknął, z nie do końca jasnych przyczyn, wyjątek, zgodnie z którym możliwe było uzyskanie takich decyzji w stosunku do działek z powierzchnią ziemi chronionej nieprzekraczającą 0,5 ha.

Grono inwestorów skorzystało z 30-dniowego vacatio legis nowelizacji i przed wejściem jej w życie uzyskało decyzje WZ na działki objęte działaniem wyjątku zlikwidowanego nowelizacją.

Teraz jednak, choć legitymują się ostatecznymi WZ wydanymi przed nowelizacją, napotykają wątpliwości urzędników w procesie uzyskiwania pozwoleń na budowę. W szczególności, wątpliwości te dotyczą wydawania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej gruntów rolnych klas I-III. Po wejściu w życie nowelizacji pojawiły się obawy, czy grunty rolne chronione można uznać za przeznaczone na cele nierolnicze na podstawie decyzji WZ.

Przykład

Inwestor planuje zrealizować inwestycję budowlaną na

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9601

Wydanie: 9601

Spis treści
Zamów abonament