Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy majątek spółek czeka nacjonalizacja

31 lipca 2013 | Prawo | Przemysław Szymczyk
źródło: materiały prasowe

Jeśli ustawodawca nie ureguluje jednoznacznie losów mienia jednostek wpisanych w dawnym rejestrze handlowym, po nowym roku do sądów może trafić fala pozwów – ostrzega prawnik.

Z końcem tego roku tracą moc wszystkie wpisy w dawnym rejestrze handlowym (RHB). Niestety, nikt do końca nie wie, co to oznacza dla majątku ponad 100 tys. spółek oraz 80 tys. innych podmiotów, które nadal w nim widnieją.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU nr 121, poz. 770 ze zm.) – dotychczasowe wpisy w rejestrach sądowych zachowują moc nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r.

Wspomniany przepis został wprowadzony w 2010 r. w związku z legendarną już historią spółki Giesche SA. Przed wojną spółka należąca do amerykańskiej firmy Silesian-American Corporation była właścicielem niemal połowy Katowic, dysponując nieruchomościami o łącznej powierzchni 9 tys. ha zajętych przez kopalnie, zakłady przemysłowe, fabryki oraz kamienice. W 1946 r. majątek spółki został znacjonalizowany, a w 1960 r. na mocy specjalnego porozumienia pomiędzy rządami PRL i USA stronie amerykańskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9601

Wydanie: 9601

Spis treści
Zamów abonament