Jak zobowiązać się do sprzedaży
Strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną, której głównym celem jest doprowadzenie do zawarcia przyrzeczonej umowy
W obrocie nieruchomościami niejednokrotnie, z różnych przyczyn, nie może dojść do zawarcia definitywnej (przyrzeczonej) umowy, chociaż strony mają stanowczy zamiar jej zawarcia i mniej lub bardziej skonkretyzowane wyobrażenie o jej postanowieniach.
Okolicznościami, które przesądzają o tym, że w danym momencie przyrzeczona umowa nie może zostać zawarta może być:
- brak wymaganych dokumentów,
- sytuacja ekonomiczna jednej ze stron.
Jeżeli okoliczności prawne lub faktyczne zmuszają strony do odsunięcia w czasie zawarcia umowy przyrzeczonej, to mogą one zawrzeć umowę przedwstępną, której głównym celem jest doprowadzenie do zawarcia przyrzeczonej umowy. Chociaż umowa przedwstępna może poprzedzać różne umowy definitywne to najczęściej spotykane są umowy przedwstępne sprzedaży nieruchomości.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, to umowa, przez którą jedna ze stron (i wówczas jest to umowa jednostronnie zobowiązująca) albo obie (wtedy mamy do czynienia z umową dwustronnie zobowiązującą) tylko zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży. Umowa taka nie przenosi własności ani nie zobowiązuje do przeniesienia.
Jednostronna lub dwustronna
W umowie przedwstępnej jednostronnie zobowiązującej jedynie uprawniony z umowy przedwstępnej może żądać od zobowiązanego spełnienia świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta