Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie warto niszczyć systemu OFE

26 sierpnia 2013 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Likwidacja lub marginalizacja filaru kapitałowego wyrządzi trudne do odrobienia straty dla gospodarczego i cywilizacyjnego rozwoju Polski – mówi Stefan Kawalec, były wiceminister finansów w rozmowie z Katarzyną Ostrowską

Rz: Zaprezentował pan alternatywne do rządowych propozycje zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego. Także dotyczące podjęcia rozmów m.in. z Eurostatem i Komisją Europejską na temat traktowania OFE w nowym systemie rachunków narodowych ESA 2010. Co to może zmienić?

Stefan Kawalec: Przygotowując reformę emerytalną z 1999 r., zakładano, że OFE będą zaliczane do sektora finansów publicznych i taka interpretacja nie budziła wówczas sprzeciwu Eurostatu. Oficjalne stanowisko w tej sprawie Eurostat wydał dopiero w 2004 r. Zgodnie z tą interpretacją, OFE w europejskich standardach statystycznych ESA 95 klasyfikowane są jako część sektora prywatnego. Taka klasyfikacja ma olbrzymie konsekwencje. Np. obligacje skarbowe stanowiące ponad 80 proc. aktywów Funduszu Rezerwy Demograficznej ZUS nie pojawiają się w statystyce długu publicznego, gdyż ZUS stanowi część sektora finansów publicznych. Takie same obligacje w OFE pogarszają publikowane przez Eurostat dane o długu publicznym. Przegląd rządowy nie wspomina jednak w ogóle o nowych europejskich standardach statystycznych ESA 2010.

Może dlatego, że nowego systemu jeszcze nie ma?

Rozporządzenie UE zostało opublikowane 26 czerwca. Państwa członkowskie będą musiały informować o wielkości zobowiązań emerytalnych. Według wstępnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9622

Spis treści
Zamów abonament