Czego szkoła musi uczyć
Z uczelni mają „wychodzić” bardziej pracownicy niż naukowcy – to odpowiedź systemu edukacji na potrzeby rynku.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W kolejnych odcinkach cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na awans Polski w Rankingu Globalnej Konkurencyjności World Economic Forum. Dzisiaj opisujemy problemy przedsiębiorców z pozyskiwaniem wysoko wykwalifikowanych pracowników. Ma to szczególnie istotne znaczenie, jeśli Polska chce stać się nowoczesnym, innowacyjnym krajem.
1. Jakość szkolnictwa wyższego kuleje
W liczbach nasze szkolnictwo średnie i wyższe wypada całkiem nieźle. Jak wynika z raportu World Economic Forum, II stopniem edukacji objętych jest 97 proc. młodych ludzi, co daje nam 45. miejsce na świecie, a wyższym (pojęcie szersze niż studia) – 70,5 proc., co daje nam 21. pozycję. Gorzej z jakością, gdzie w różnych dziedzinach zajmujmy miejsca poza pierwszą 50. Nasze uczelnie, co już nie jest uwzględnione w raporcie, mieszczą się dopiero w pierwszej 300. najlepszych uczelni wyższych na świecie.
2. Reforma w trakcie wprowadzania
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2011 r. prowadzi poważną reformę szkolnictwa wyższego. Skoro idziemy w kierunku gospodarki opartej na wiedzy, system edukacji musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta