Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie imprez integracyjnych w PIT

26 sierpnia 2013 | Ekspert księgowy | Karolina Strankowska
Sprzeczne stanowiska organów podatkowych i niejednolite orzeczenia sądów administracyjnych
źródło: Rzeczpospolita
Sprzeczne stanowiska organów podatkowych i niejednolite orzeczenia sądów administracyjnych

Mimo dochowania należytej staranności w podatkowych kalkulacjach przedsiębiorcy mogą popaść w konflikt z fiskusem, organizując dla swojego personelu wyjazdowe spotkania. Przepisy są niezmienne od dłuższego czasu, a ich wykładnia – wręcz przeciwnie

Wewnętrznie silny i zgrany zespół pracowników jest sposobem na zmaksymalizowanie efektywności i skuteczności działania firmy. W tym celu przedsiębiorcy organizują imprezy integracyjne, które przybierają różne formy.

Mogą to być imprezy o charakterze sportowym, spotkania plenerowe z występami artystycznymi, pikniki, imprezy wyjazdowe itp. Pracownicy chętnie uczestniczą w tego typu przedsięwzięciach, jednak często nie są świadomi skutków finansowych, jakie niesie ze sobą uczestnictwo bądź sama możliwość udziału w imprezie firmowej.

Problemy z zastosowaniem przepisów ustawy o PIT mają również pracodawcy, którzy nie wiedzą czy i w jaki sposób wypełnić obowiązki płatnika podatku w związku z organizacją imprezy integracyjnej.

Spowodowane jest to częstymi zmianami stanowisk organów podatkowych oraz niejednolitymi orzeczeniami sądów. Należy jednak zaznaczyć, że zmianom ulega jedynie podejście organów podatkowych i sądów, natomiast przepisy ustawy o PIT stosowane przy rozliczaniu imprez nie zmieniły się od ponad 20 lat.

Zasady ogólne, czyli art. 11 i 12 ustawy

Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju przysporzenia pieniężne oraz majątkowe uzyskane przez pracownika od pracodawcy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Ustawodawca literalnie wymienił „inne nieodpłatne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9622

Spis treści
Zamów abonament