Agenci tajnych służb będą obrońcami
Istnieje duża obawa, że część radców prawnych, zwerbowana do wywiadu, może zacząć donosić na swoich klientów – ostrzega prawnik.
Nowelizacja procedury karnej dopuszczająca, aby radcowie prawni zostali obrońcami w sprawach karnych, stwarza możliwość powierzania obrony donosicielom służb specjalnych. Bezrefleksyjna zmiana prawa może wypaczyć kształt instytucji obrońcy, który dotychczas – będąc adwokatem – przede wszystkim musiał dochować tajemnicy adwokackiej.
Wielkie cezury dziejowe często mijają niedostrzegalnie dla współczesnych im ludzi. Czy ludzie żyjący w 1492 r. mieli świadomość, że kończy się średniowiecze? Czy my nawet w 1989 r., stojąc w niekończących się kolejkach, w pełni rozumieliśmy, że Polska odzyskuje niepodległość?
Podobnie wśród biegu codziennych spraw tysiące polskich adwokatów, sędziów, prokuratorów, miliony obywateli nie zauważyło nawet, że 23 lipca br. nadzwyczajna komisja sejmowa przyjęła rządowy projekt zmiany art. 82 k.p.k., zgodnie z którym od stycznia 2014 r. obrońcami w sprawach karnych będą radcy prawni. Zdarzenie to przeszło zupełnie bez echa. W niektórych gazetach pojawiły się krótkie notki. 29 lipca poznańscy adwokaci wydali uchwałę zawierającą protest przeciwko tej zmianie prawa. Inne izby, w tym największa – warszawska do chwili obecnej dumnie milczą, myśląc zapewne, że oto zmienny bieg spraw świata tego toczy się nieuchronnie po pochyłości. Lepiej czerpać inspirację z obyczajów strusiów, niż studiować maksymę Audeamus iura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta