Kapitał da prywatny przedsiębiorca
Niektóre projekty, aby w ogóle miały szansę powodzenia powinny być realizowane w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Wymaga ono aktywnej współpracy
Jednostki administracji publicznej i samorządowej są zobowiązane do zaspokajania potrzeb publicznych w zakresie swoich ustawowych kompetencji. Natomiast przedsiębiorcy z sektora prywatnego prowadzą działalność gospodarczą w celu osiągania zysków.
Zakres zadań związanych z wykonywaniem usług użyteczności publicznej ciągle się poszerza, podmioty publiczne zaś dysponują ograniczonymi zasobami finansowymi i organizacyjnymi. Naturalnym rozwiązaniem jest poszukiwanie i wypracowywanie mechanizmów współpracy z sektorem prywatnym w celu efektywniejszego świadczenia usług publicznych, poprawy standardu ich jakości i przyspieszenia rozwoju infrastrukturalnego.
Swoistym modelem współpracy, pozwalającym obu partnerom – publicznemu i prywatnemu – jak najlepiej realizować cele i zadania, do których zostali powołani, jest partnerstwo publiczno-prywatne.
Co to jest PPP i jak to z nim było w przeszłości
Partnerstwo publiczno-prywatne, czyli tzw. „PPP" to forma współpracy sektora publicznego i prywatnego, której zasady i tryb określa szczegółowo ustawa z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym polegająca na powierzeniu podmiotowi prywatnemu budowy majątku publicznego i zarządzania.
Koncepcja PPP zmieniała się na przestrzeni lat, od kiedy po raz pierwszy pojawiła się potrzeba ponoszenia kosztów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta