VAT w samorządach: potrzebna ingerencja ustawodawcy
Głośna uchwała NSA nie tylko nie rozwiązuje problemów z VAT w samorządach, ale wręcz generuje nowe – polemizują doradcy podatkowi.
W „Rzeczpospolitej" z 4 lipca ukazał się artykuł „Plusy i minusy centralizacji rozliczeń VAT w samorządach" autorstwa Marcina Urbana i Krzysztofa Sachsa, odnoszący się do uchwały NSA ( sygn. I FPS 1/13) dotyczącej statusu podatkowego samorządowych jednostek budżetowych. Lektura interesująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę Osoby Autorów – niejako „winowajców" owej uchwały.
Najprawdopodobniej czeka nas kolejny istotny spór pomiędzy podatnikami a fiskusem
Generalna teza artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że nie ma się co obrażać na rzeczywistość, gdyż samorządowe jednostki budżetowe nie są i nie były podatnikami, trzeba zaś tak zoptymalizować strukturę i mechanizm zbierania informacji o obrotach poszczególnych jednostek budżetowych, aby rozliczyć gminę (powiat) jako całość (jako jednego podatnika), gdyż per saldo jest to dla niej bardziej opłacalne.
W zasadzie wypada się z tym zgodzić (choć nie można ocenić jeszcze samej uchwały, nie znając treści jej uzasadnienia), jednak nie można nie zauważyć, że wspomniana uchwała nie rozwiązuje – jak zdają się sugerować Autorzy artykułu – wszystkich (ani nawet nie większości) problemów z rozliczaniem podatku od towarów i usług w samorządzie terytorialnym, w tym zwłaszcza w zakresie podatku naliczonego. Co więcej – może być ona źródłem istotnego problemu w niedalekiej przyszłości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta