Przychody muszą być konkretnie zdefiniowane
Nie można stosować analogii pomiędzy alokowaniem dodatnich i ujemnych różnic kursowych, ponieważ jedne odnoszą się do przychodów, drugie do kosztów
Tak orzekł WSA w Krakowie w wyroku z 20 czerwca 2013 r. (I SA/Kr 646/13).
Spółka osiąga dochody z działalności opodatkowanej i zwolnionej. Dochody zwolnione z CIT w Polsce uzyskuje zagraniczny oddział spółki. Wątpliwości spółki dotyczyły różnic kursowych, które nie są bezpośrednio identyfikowalne z działalnością opodatkowaną i zwolnioną.
W takim przypadku istnieje konieczność zastosowania klucza alokacji, aby właściwe przypisać zrealizowane różnice kursowe do działalności opodatkowanej i do zwolnionej. Zdaniem spółki, brak możliwość bezpośredniego przypisania różnic do właściwego źródła upoważnia ją do zastosowania klucza alokacji z art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o CIT do ujemnych i dodatnich różnic kursowych.
Zastosowanie takiego samego klucza alokacji do różnic dodatnich, jak do różnic ujemnych nie wynika wprost z ustawy o CIT, ale według spółki jest jedyną logiczną możliwością ich rozliczenia. Zdaniem organu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta