Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co, jak i dlaczego

28 sierpnia 2013 | Dobra Firma | pracownicy OIP w Opolu
OIP w Opolu
źródło: Rzeczpospolita
OIP w Opolu

- Pracodawca nie wydał podwładnemu świadectwa pracy. Co on ma zrobić?

Pracodawca powinien wydać świadectwo pracy niezwłocznie. Oznacza to, że ma to przypadać w dniu rozwiązania stosunku pracy lub gdy pracownik go nie odbierze w tej dacie, trzeba mu je wysłać na adres domowy najpóźniej do 7 dni od daty ustania zatrudnienia.

Jeśli pracodawca tego nie zrobił, a pracownik poniósł z tego tytułu szkodę (np. nie został zatrudniony w związku z brakiem świadectwa lub nie zarejestrował się w urzędzie pracy z prawem do zasiłku), to ma prawo wystąpić do sądu pracy przeciwko pracodawcy i żądać odszkodowania w wysokości szkody, ale nie więcej niż 6-tygodniowego wynagrodzenia. Co istotne, niewydanie świadectwa pracy stanowi wykroczenie i jest zagrożone grzywną.

- Pracodawca z branży budowlanej zastanawia się, w jaki sposób skonstruować czasową umowę o pracę, jeśli nie zna ostatecznego terminu zakończenia inwestycji?

W umowie o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy można podać, że obowiązuje ona do czasu ukończenia inwestycji. Wówczas zakończenie budowy (np. protokolarny odbiór inwestycji)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9624

Wydanie: 9624

Spis treści
Zamów abonament