Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Świadectwo pracy do korekty

28 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Gdy sąd uzna dyscyplinarne zwolnienie pracownika za niesłuszne, pracodawca musi mu wydać nowy dokument o przebiegu zatrudnienia. Uchylając się od wykonania tego obowiązku, ryzykuje ukaranie grzywną i odszkodowaniem

Gdy świadectwo pracy zawiera dane niezgodne z faktami, pracodawca powinien je poprawić. Jeśli tego nie zrobi, podwładny może dochodzić jego korekty przed sądem.

Zasady wydawania świadectw pracy i ich prostowania określa kodeks pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie).

Pracownik ma prawo wystąpić do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od wydania mu tego dokumentu. Wniosek taki nie musi mieć formy pisemnej. Wystarczy nawet ustne zgłoszenie tego żądania. W razie sporu to pracownik ma wykazać, że zgłosił pracodawcy takie roszczenie i zachował ustawowy termin.

Droga wewnątrzzakładowa

Po złożeniu wniosku szef zawiadamia pracownika na piśmie o negatywnym wyniku rozpatrzenia jego prośby o sprostowanie dokumentu w ciągu 7 dni od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9624

Wydanie: 9624

Spis treści
Zamów abonament