Regiony mało konkurencyjne
Polskie województwa wypadają słabo na tle starej Europy, ale całkiem nieźle w porównaniu z jej peryferiami oraz nowymi członkami Unii
Polskie regiony zajęły 19. pozycję wśród 28 krajów w Raporcie Konkurencyjności Regionów 2013 r. przygotowanym przez Komisję Europejską. Choć taka pozycja nie zachwyca, trzeba podkreślić, że jest znacznie lepsza niż w rankingach poziomu zamożności, gdzie zajmujemy miejsce trzecie od końca.
– To wielki skok cywilizacyjny, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady – komentuje wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.
Za najbardziej konkurencyjny region w Polsce zostało uznane – co nie jest wielkim zaskoczeniem – Mazowsze – zajmuje 147. pozycję na 262 miejsca. Bardzo dobrze zostały ocenione takie elementy jak poziom rozwoju firm (72. pozycja), innowacyjność (103.) czy efektywność rynku pracy (115.).
Co ciekawe jednak, w porównaniu z edycją raportu z 2010 r. Mazowsze spadło o 8 oczek. – Fakt, że ciągle jesteśmy na pierwszym miejscu, oczywiście cieszy. Jednak tendencja spadkowa najbogatszych województw jest niepokojąca – zauważa Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. – W przypadku Mazowsza jest to efekt systematycznego osłabiania regionu janosikowym w wysokości ponad jego siły. Zamiast inwestować w konkurencyjność własnego województwa – przekazujemy środki na rozwój innych regionów. Jak widać, na efekty takiej polityki nie trzeba długo czekać – komentuje.
Oprócz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta