Zamiast pracy zdalnej, powrót za biurko
Umowy | Z trybu telepracy może się wycofać każda ze stron w ciągu pierwszych 3 miesięcy. Później konieczne jest porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające.
Telepraca może okazać się doskonałym sposobem organizacji pracy oraz zapewnić firmie oszczędności. Przed jej wdrożeniem pracodawca ma obowiązek uzgodnić jej warunki z załogą. Musi też pamiętać o związanych z tym powinnościach.
Świadczenie telepracy, jako charakterystycznej formy zatrudnienia, zostało uregulowane w oddzielnym rozdziale kodeksu pracy, w art. 675 do 6717.
Wprowadzenie telepracy pracodawca powinien uzgodnić w porozumieniu zbiorowym ze związkami zawodowymi. Jeśli w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia przed- stawienia jego projektu strony nie ustalą wspólnych założeń, pracodawca określa samodzielnie w regulaminie warunki, na jakich będzie obowiązywała telepraca. Powinien jednak wziąć pod uwagę dotychczasowe ustalenia. Jeśli w firmie nie działa organizacja związkowa, zasady dotyczą- ce telepracy należy ustalić w rozmowach z przedstawicielami pracowników. Potem trzeba je spisać w regulaminie telepracy.
Ustalone kwestie
Nie ma przepisów regulujących, co powinien zawierać taki regulamin/porozumienie. Niewątpliwie należy w nim wskazać:
- miejsce wykonywania telepracy – które dawałoby gwarancję zarówno swobodnego kontaktu z telepracownikiem, jak i zapewniałoby bezpieczeństwo danych, dotyczących pracodawcy i wy konywanej pracy,
- rodzaj zadań, które mogą być świadczone w formie telepracy,
- system i czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta