Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wakacje po wychowawczym – co się zmieniło po 30 września 2013 r.

01 października 2013 | Prawo i praktyka
Agata Lankamer-Prasołek
źródło: MP
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
źródło: MP
Karol Lankamer

1 PAŹDZIERNIKA | Nie wiadomo, czy pracodawca ma zapłacić za urlop wypoczynkowy kobiecie, która na opiece wychowawczej dotrwa 
do rozwiązania terminowej umowy, a wcześniej nie wróci do firmy? 
Nie ma przepisów przejściowych, które nakazywałyby to szefowi.

Od dziś obowiązuje zmodyfikowany art. 1552 § 2 k.p.,  wprowadzony ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy (DzU z 2013 r., poz. 1028).W dotychczasowym brzmieniu przepis ten przewidywał, że jeśli okres urlopu bezpłatnego, wychowawczego, służby wojskowej, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności czy nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadał po nabyciu przez podwładnego prawa do urlopu wypoczynkowego w danym roku i trwał co najmniej miesiąc, jego wymiar proporcjonalnie obniżano w razie powrotu do pracy w tym samym roku. Regulacja w nowym brzmieniu wyłącza stosowanie tej normy wobec osób korzystających z urlopu wychowawczego. W praktyce oznacza to, że już od dziś pracownik, który rozpocznie urlop wychowawczy w roku kalendarzowym i powróci do pracy jeszcze przed końcem tego roku, zachowuje prawo do wakacji w pełnym wymiarze.

Nowy przepis budzi jednak liczne wątpliwości. Dodatkowo potęguje je brak przepisów przejściowych, rozstrzygających o roszczeniach podwładnych, którzy wnioskowali o urlop wychowawczy jeszcze przed zmianą prawa.

WĄTPLIWOŚĆ 1.

Gdy rodzic nie wraca do firmy

W praktyce mogą wystąpić przypadki, kiedy pracownik nie wraca po wychowawczym do firmy, gdyż np. kończy się zawarta z nim umowa terminowa, a strony nie mają zamiaru kontynuować współpracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9653

Wydanie: 9653

Spis treści
Zamów abonament