Kupując pensjonat uważaj na taksę
Z WOKANDY | Budynek niemieszkalny może być potraktowany jak mieszkalny tylko wtedy, gdy stanowi centrum życiowe właścicieli i służy zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb mieszkaniowych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 7 sierpnia 2013 r. (I SA/Sz 246/13).
Stan faktyczny
W lutym 2012 r. podatnicy kupili nieruchomość lokalową. Kilka dni później złożyli w urzędzie gminy informację w sprawie podatku od nieruchomości. Jednocześnie złożyli jej korektę wraz z oświadczeniem, że zakupiony lokal będzie użytkowany w celach mieszkaniowych i nie będzie przedmiotem najmu ani usług hotelarskich. Wójt gminy wezwał ich jednak do skorygowania tych informacji. Wskazał, że według posiadanych przez organ dokumentów, lokal ma charakter niemieszkalny. Został wybudowany jako pensjonat. Ponieważ podatnicy oświadczyli, że nie ma podstaw do sprostowania złożonej przez nich informacji, fiskus wszczął postępowanie z urzędu. W konsekwencji sam ustalił właścicielom budynku podatek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta