Karę porządkową można uchylić
DOKUMENTY | Jeżeli strona, jej pełnomocnik świadek lub biegły zostali prawidłowo wezwani przez organ podatkowy, ale nie stawili się, bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień lub okazania przedmiotu oględzin, to organ może kazać im zapłacić nawet 2800 zł.
- Organ podatkowy wydał postanowienie, którym nałożył na mnie karę porządkową. Chodziło o to, że z powodu niezaplanowanego wyjazdu służbowego nie zdążyłem na czas i pracownice skarbówki nie mogły dokonać oględzin lokalu, który użytkuję na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Dodam, że jest to częściowo lokal użytkowy, a częściowo mieszkalny, ale mimo to nie było nikogo, więc nie można było przeprowadzić tych oględzin. Z tego tytułu nałożono na mnie karę, ale moje niestawiennictwo nie wynikało ze złej woli, tylko z konieczności zastępstwa chorego kierowcy. W jaki sposób można uchyli tę karę? Czy wystarczy mój wniosek? – pyta czytelnik.
Jednym z uprawnień przysługujących organowi podatkowemu jest możliwość uchylenia kary porządkowej nałożonej na podatnika.
Artykuł 262 § 6 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) uprawnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta