Liniowo, czy według skali
PIT | Osoby, które zakładają firmę, mają do wyboru kilka form opodatkowania przychodów z ich działalności. Warto wiedzieć jakie są skutki opowiedzenia się za którąś z nich.
Tomasz Krywan
Przepisy przewidują cztery formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Są to:
1) zasady ogólne (według skali podatkowej),
2) podatek liniowy
3) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
4) karta podatkowa.
Każda z tych form opodatkowania ma swoje wady i zalety, które warto poznać. Dzięki ich znajomości podatnicy mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę opodatkowania.
Zasady ogólne
Opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) jest domyślną formą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że jeżeli osoby fizyczne uzyskujące przychody z działalności gospodarczej nie wybiorą innej formy opodatkowania, to uzyskiwane przez nich przychody opodatkowane są na zasadach ogólnych, tzn. według skali podatkowej.
Zalety
1.
Zaletą opodatkowania na zasadach ogólnych (w porównaniu do form zryczałtowanych, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej) jest przede wszystkim opłacanie podatku od dochodu, a więc – w pewnym uproszczeniu – możliwość odliczania od uzyskiwanych przychodów kosztów ich uzyskania. W przypadku podatników ponoszących wysokie koszty uzyskania przychodów (np. na początku działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta