Prowadzący działalność może rozliczać diety
PIT | Przedsiębiorca, który jest w podróży służbowej ma prawo zaliczyć do kosztów firmy zryczałtowaną kwotę rekompensującą zwiększone wydatki na wyżywienie. Jej wysokość jest taka sama, jak w przypadku pracowników.
Konrad Piłat
∑ Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie handlu. Podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Moja działalność wymaga odwiedzania kontrahentów w celu przedstawiania im oferty. Czy z tego tytułu mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety? – pyta czytelnik.
Tak.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Ze sposobu sformułowania tego przepisu wynika, że przedsiębiorca w podróży służbowej może zwiększyć koszty podatkowe o wysokość diet, które przysługiwałyby pracownikowi odbywającemu taką podróż.
Co do zasady celem diety jest zrekompensowanie zwiększonych kosztów wyżywienia. Warto zauważyć, że zaliczenie do kosztów podatkowych diety w przypadku odbywania podróży przez przedsiębiorcę jest sytuacją nietypową. To dlatego, że przedsiębiorca nie musi posiadać żadnych dowodów dokumentujących poniesienie wydatku. Wysokość diety ustalona jest bowiem w zryczałtowany sposób.
W konsekwencji pojawia się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta