Jedna umowa – jedna pensja oraz dwa zasiłki
UPRAWNIENIA | Jeśli w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik wróci do pracy na część etatu, ma prawo do odpowiednio niższego wynagrodzenia i zasiłku. Do tego może uzyskać prawo do świadczenia za czas choroby.
Po zmianie przepisów, które weszły w życie 17 czerwca br., pracownik może wrócić do pracy u swojego pracodawcy (na obniżony etat, nie wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy) nie tylko w czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale i rodzicielskiego. Przewidują to art. 1821 § 5 i 6 oraz 1821a § 6 kodeksu pracy). Jeśli się na to zdecyduje, musi złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Powinien w nim wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego z wykonywaniem pracy.
Niższa pensja
W czasie łączenia korzystania ze wskazanych urlopów z wykonywaniem pracy wynagrodzenie za pracę ulega stosownemu obniżeniu, odpowiednio do wymiaru czasu wykonywanej pracy. Podobnie zasiłek macierzyński za okres wskazanych urlopów przysługuje w tym okresie w wysokości proporcjonalnie obniżonej do etatu, w jakim pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu (art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej).
W praktyce rozliczenie świadczeń należnych pracownikowi komplikuje się w sytuacji, gdy rodzic w czasie łączenia pracy z macierzyństwem zaczyna chorować.
100 albo 60...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta