Franco powinien zmienić grób
Polityka „grubej kreski” podana w wątpliwość. ONZ domaga się osądzenia zbrodniarzy frankizmu.
Raport Jasminki Dzumhur i Ariela Dulitzky’ego, specjalnych wysłanników Narodów Zjednoczonych ds. osób zaginionych (OHCHR), uderza w fundament, na jakim od blisko 40 lat stoi hiszpańska demokracja.
W dokumencie domagają się oni bowiem obalenia ustawy o amnestii z 1977 roku, z powodu której żaden sędzia w Hiszpanii nie zdołał ustalić winnych i osądzić odpowiedzialnych za zaginięcie w okresie Franco około 200 tysięcy przeciwników reżimu. Eksperci chcą, aby ta zbrodnia została wpisana do kodeksu karnego, a prokuratorzy mieli z urzędu uczestniczyć w identyfikacji osób pochowanych w zbiorowych mogiłach. Domagają się także otwarcia archiwów z okresu rządów Caudillo. Ich zdaniem Hiszpania powinna „natychmiast” ratyfikować Konwencję o Nieprzedawnieniu Zbrodni Ludobójstwa (co ciekawe, ustawa została zaproponowana na forum ONZ przez Polskę w 1968 roku).
Zdaniem Dzumhuri i Dulitzky’ego, gdyby nie ustawa z 1977...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta