Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra na przetrzymanie, czyli czy obowiązuje wola mniejszości

03 października 2013 | Prawo | Andrzej Kidyba Katarzyna Kopaczyńska-Pieczniak
Katarzyna Kopaczyńska-Pieczniak
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Kopaczyńska-Pieczniak
Andrzej Kidyba
źródło: materiały prasowe
Andrzej Kidyba
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Pomysł obniżenia do 1 złotego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wypacza istotę spółki kapitałowej – piszą naukowcy z Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS w Lublinie

Projekt nowelizacji  Kodeksu spółek handlowych opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, zakładający zasadniczą reformę struktury kapitałowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, został opublikowany na łamach Przeglądu Prawa Handlowego z 2010 r. nr 12. Zdecydowana większość środowiska akademickiego zdecydowanie go skrytykowała.

I co w związku z tą krytyką? Nic. Z całą pewnością można stwierdzić, że większość środowiska naukowego jest zdecydowanie przeciwna projektowi, mimo samozadowolenia tych, którzy projekt forsują.

Proponowany pomysł spółki z o.o. bez kapitału dla wielu wydawał się zapomniany. Ale dla tych, którzy znali godną lepszej sprawy determinację autorów projektu wiadomym było, że kiedyś znów wypłynie. Dochodziły głosy, że oponentów projektu trzeba wziąć na przetrzymanie.

Na stronie internetowej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego dostępny jest „nowy" projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Obecnie znajduje się on w fazie uzgodnień międzyresortowych. Projekt przewiduje wspomnianą zmianę w zakresie regulacji dotyczących stosunków majątkowo-kapitałowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a ponadto zawiera propozycję zmian w zakresie zakładania, zmiany umowy czy rozwiązania spółek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9655

Wydanie: 9655

Spis treści
Zamów abonament