Wolne na szukanie pracy
TERMINY | Ze zwolnienia na poszukiwanie zatrudnienia skorzysta też etatowiec, któremu szef dał wypowiedzenie zmieniające.
Angelika Ciastek-Zyska
W czasie biegnącego wypowiedzenia pracownik zazwyczaj rozgląda się za nowym zajęciem. Należą mu się wtedy dni wolne na szukanie pracy, ale tylko wówczas, gdy to szef wymówił angaż.
Uprawnienie to gwarantuje art. 37 k.p., ale zależy ono od zgody wyrażonej przez pracodawcę.
Dni wolne przysługują osobom na etacie. Bez znaczenia jest rodzaj kontraktu pracowniczego. W praktyce najczęściej jest to umowa na czas nieokreślony. Może to być też kontrakt na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli dopuszczono jego wymówienie. Z wolnego skorzystają także zatrudnieni na 3-miesięczny okres próbny oraz ci z umową na czas wykonania określonej pracy. Warunkiem jest to, aby okres wymówienia nie był krótszy niż 2 tygodnie. Nie ma różnicy też to, w jakim wymiarze podwładny świadczy pracę. Z uprawnienia tego skorzysta również niepełnoetatowiec.
Natomiast na zwolnienie z zadań nie mają co liczyć zatrudnieni na zastępstwo i pracownicy tymczasowi angażowani przez agencje pracy tymczasowej. Uprawnienia tego nie mają także działający na podstawie umów cywilnoprawnych, nawet jeżeli przewidują one odpowiedni okres wypowiedzenia.
Tylko gdy wypowiada pracodawca
Dni wolne pracownik dostanie tylko wtedy, gdy umowa zostanie rozwiązana z inicjatywy szefa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta