Dobrowolne oszczędzanie na emeryturę
Od stycznia tego roku każdy ma możliwość dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Każdy, kto nie jest ubezpieczony obowiązkowo (bo np. pracuje na podstawie umowy o dzieło, utrzymuje się z wynajmu mieszkania, jest na utrzymaniu innej osoby, jest rentierem albo pracuje za granicą), ma prawo ubezpieczyć się dobrowolnie. Wysokość składki wylicza się wtedy od wynagrodzenia minimalnego. A jeśli mamy dochód, to nie wlicza się ich do dochodu, od którego płaci się podatek dochodowy.
Krystyna, 35-letnia graficzka, właśnie dostała propozycję od swojego pryncypała, której nie może odrzucić. Ponieważ firma, w której pracuje Krystyna, jest głęboko deficytowa, pracodawca postanowił ograniczyć liczbę pracowników. Ale z częścią zwalnianych może podpisać umowy o świadczenie usług. Krystyna zastanawia się, co robić: założyć jednoosobową firmę, podjąć współpracę w ramach umowy o dzieło czy poszukać innych możliwości. Jej decyzję może ułatwić nowa sytuacja, jaką stworzył ustawodawca w zakresie ubezpieczeń.
Od stycznia tego roku zmieniły się bowiem przepisy dotyczące dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Zapisano je w noweli ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tej samej, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta