Wypłata odszkodowania w ciągu trzydziestu dni
Komunikacyjne OC | Towarzystwa coraz szybciej likwidują szkody z polis OC, ale przekraczanie terminów narzuconych przez prawo nie należy do rzadkości. Wciąż zdarza się, że firma czeka na zakończenie leczenia poszkodowanego, choć wiadomo, że będzie długotrwałe.
Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na PZU karę w wysokości 150 tys. zł za niewypłacenie odszkodowań z OC w terminach określonych przepisami prawa. PZU wniosło o ponowne rozpatrzenie sprawy. Towarzystwo podkreśla, że zarzuty dotyczą tylko 17 spraw (w tym jedno opóźnienie było czterodniowe w okresie noworocznym), a PZU likwiduje kilkaset tysięcy szkód rocznie.
To prawda, ale z punktu widzenia klienta ważne jest to, że terminy narzucone przez prawo nie zawsze są przestrzegane. I to oczywiście nie tylko w PZU. KNF nakładała kary również na inne towarzystwa. Na przykład w sierpniu ukarane były: TUW TUW i MTU, w lipcu Uniqa i Generali. Sankcje nie są zbyt dotkliwe. Kilkadziesiąt tysięcy czy nawet 150 tys. zł kary raczej nie zmusi ubezpieczyciela do zmiany niewłaściwych praktyk.
– Przeciąganie postępowania likwidacyjnego dotyczy najczęściej szkód osobowych o skomplikowanych skutkach – mówi Bartłomiej Krupa, prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych. – Wciąż zdarza się, że ubezpieczyciele wstrzymują się z wypłatą do zakończenia leczenia, co jest absurdalne zwłaszcza wtedy, gdy można przewidywać, że leczenie będzie dożywotnie.
Są jednak powody do optymizmu. – Czas likwidacji szkód to jedna z tych dziedzin, w których standardy ubezpieczycieli w ostatnich latach podniosły się najbardziej – ocenia Bartłomiej Krupa. – We...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta