Propagandowe chwyty to nie argumenty
Próby podważenia wiarygodności autorów wypowiedzi zamiast odniesienia się do ich treści są starym jak świat zabiegiem nieuczciwej propagandy – pisze do Donalda Tuska Leszek Balcerowicz. Poniżej publikujemy pełną treść jego listu w sprawie poniedziałkowej wypowiedzi premiera odnoszącej się do krytyki rządowych pomysłów zmian w systemie emerytalnym.
Zwolennicy nacjonalizacji oszczędności emerytalnych Polaków w OFE zwykle nie reagują na merytoryczne argumenty krytyków tej propozycji, zamiast tego stosują rozmaite chwyty retoryczne, które – w ich zamierzeniu – mają osłabić u odbiorców siłę tej krytyki. Do takich chwytów należy teza, że krytycy tacy jak Jerzy Buzek, Jerzy Hausner, Janusz Steinhoff czy niżej podpisany działają pod wpływem emocji, bo byli „autorami" czy „ojcami" reformy (której destrukcji się przeciwstawiają). Przekaz jest taki: emocje blokują im rozum, a zatem nie należy przejmować się tym, co oni mówią. Próby podważenia wiarygodności autorów wypowiedzi zamiast odniesienia się do ich treści są starym jak świat zabiegiem nieuczciwej propagandy. Z przykrością stwierdzam, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta