Kiedy karę umowną można zaliczyć do kosztów
CIT/PIT | Strony kontraktu mogą postanowić, że w przypadku złamania któregokolwiek jego postanowienia drugiej stronie przysługuje świadczenie pieniężne. W niektórych przypadkach suma ta pomniejszy przychód.
Racjonalnie działający przedsiębiorca, podejmując decyzje dotyczące prowadzonej działalności, ma na celu osiągnięcie jak największych zysków. Każda z decyzji niesie jednak za sobą pewne ryzyko i w razie niepowodzenia lub zmiany warunków biznesowych, przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością poniesienia negatywnych konsekwencji podjętej decyzji. Ryzyko to przejawia się często w konieczności zapłaty kary umownej. Z podatkowego punktu widzenia korzystne dla przedsiębiorcy jest zaliczenie zapłaconej kary umownej do kosztów uzyskania przychodów. Niestety nie zawsze jest to możliwe.
Co mówią przepisy
Ustalenie, czy przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów wymaga analizy przepisów ustawy o CIT (albo o PIT) w celu określenia, czy w przypadku konkretnej kary umownej istnieje taka możliwość i jakimi warunkami jest ona obwarowana. Wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT) wymienione zostały kary umowne i odszkodowania, płacone w przypadku, gdy dostarczony towar, wykonane roboty lub usługi były wadliwe, bądź gdy podatnik zwlekał z usunięciem wad w odniesieniu do towarów, wykonanych robót lub usług. Przepisy nie zawierają dalszych regulacji wyłączających z kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta