Wady egzekucji – kto zapłaci
Odzyskanie opłaty komorniczej w razie niezasadnej egzekucji ma być łatwiejsze. To jednak tylko część problemów dłużników. Błędy to często także wina wierzycieli.
Marek Domagalski
Najnowsza nowelizacja ustawy o komornikach sądowych ma umożliwiać odzyskiwanie opłat komorniczych w razie wadliwych egzekucji. Podstawową kwestią jest jednak ograniczenie bezpodstawnie wszczynanych egzekucji. Pozostaje zatem pytanie, co z odpowiedzialnością wierzycieli – często firm windykacyjnych.
Komornik zwróci, co pobrał
Uchwalona na ostatnim posiedzeniu Sejmu nowela ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wprowadza możliwości zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za bezpodstawną egzekucję. Dodane zupełnie nowe ustępy 2a–2c art. 49 stanowią, że nie pobiera się tej opłaty, jeśli dłużnik wykaże, że orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności, zostało uchylone lub zmienione w taki sposób, że nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności.
Jeżeli wykazanie tych okoliczności nie było możliwe przed prawomocnym zakończeniem postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta