Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może zrobić wierzyciel, gdy dłużnik wyzbywa się majątku

17 października 2013 | Dobra Firma

PRAWO CYWILNE | Czynności takie jak umowy najmu czy dzierżawy mogą zostać uznane za dokonane z pokrzywdzeniem kontrahenta, gdyż na ich podstawie może zostać obniżona wartość rzeczy wydzierżawionej.

W obrocie gospodarczym często  zdarza się, że dłużnik podejmuje działania, które  mają uszczuplić jego majątek. Podejmowane są one po to, by utrudnić bądź uniemożliwić zaspokojenie wierzyciela. Do najczęstszych czynności prawnych na podstawie których dochodzi do wyprowadzenia istotnych składników majtku dłużnika, można zaliczyć w szczególności umowy:

- darowizny,

- sprzedaży,

- ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Przyjmuje się też, że czynności takie jak umowy najmu czy dzierżawy mogą zostać uznane za dokonane z pokrzywdzeniem wierzyciela, gdyż na ich podstawie może zostać obniżona wartość rzeczy wydzierżawionej (wynajętej). Może to prowadzić do niewypłacalności osoby oddającej rzecz do używania. Czynności procesowe, które wywołują skutek materialny, jak  np. ugody sądowe, mogą w konkretnych okolicznościach również prowadzić do pokrzywdzenia wierzyciela.  Mamy jednak konstrukcje prawne, które przyznają wierzycielowi ochronę przed opisanymi działaniami dłużnika.

Ile ochrony wierzyciela

Instytucja ochrony wierzyciela w języku prawniczym określana jest jako skarga pauliańska. Zgodnie z art. 527 § 1 kodeksu cywilnego, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9667

Wydanie: 9667

Spis treści
Zamów abonament