Zakresu zadań trzeba przestrzegać
UMOWY | Przełożony nie może przekazywać swoich obowiązków podwładnym, zwłaszcza jeśli to jemu zostały one wyraźnie narzucone.
Ci, którzy dysponują w zakładzie prawem wydawania poleceń podwładnym (kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie), dość często cedują indywidualnie otrzymane zadania. Takie postępowanie jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, kiedy zgodził się na to pracodawca.
Przykład
W dziale księgowym spółki z o.o. pracuje 5 osób uprawnionych do wykonywania przelewów bankowych. Główny księgowy może przeprowadzać wszystkie operacje na rachunkach, zaś pozostali wyłącznie do kwoty 10 tys. zł. Jak ocenić zachowanie głównego księgowego, który poleca swojemu podwładnemu zrealizowanie przelewu na 50 tys. zł? Zachowanie księgowego jest prawidłowe tylko wtedy, gdy ma pisemne upoważnienie pracodawcy do scedowania swoich uprawnień. Może to wynikać np. z zakresu obowiązków.
Co jednak dzieje się, gdy takiej zgody nie ma, a zatem wydając polecenie, zwierzchnik przekracza swoje uprawnienia? Wtedy trzeba rozstrzygnąć, kto odpowiada za szkodę, np. za błędnie wykonany przelew.
Jakie powinności
Na mocy art. 100...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta