Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden obszar, wiele koncesji

17 października 2013 | Prawo | Grzegorz J. Wąsiewski
źródło: materiały prasowe

Brak jest obecnie przepisów pozwalających organowi 
na władcze rozstrzygnięcie ewentualnego konfliktu 
pomiędzy posiadaczami różnych koncesji – pisze prawnik.

W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad nowelizacją ustawy – Prawo geologiczne i górnicze. Analizując projekt warto zastanowić się, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, jakie jeszcze zagadnienia powinny zostać uregulowane w ustawie. Jednym z nich jest bez wątpienia kwestia pokrywających się obszarów koncesyjnych.

Obecne regulacje

Problem wniosków koncesyjnych obejmujących częściowo pokrywające się obszary pojawił się wraz z napływem do Polski zagranicznych inwestorów zainteresowanych gazem łupkowym. Obowiązujące wówczas prawo w ogóle nie regulowało takiej sytuacji. Dlatego, wobec braku podstaw prawnych do arbitralnego rozstrzygnięcia przez organ koncesyjny o podziale bloku koncesyjnego pomiędzy wnioskodawców, w praktyce uczestnicy konkurencyjnych postępowań nakłaniani byli do negocjacji i modyfikowania swoich wniosków.

Obecnie obowiązujące procedury częściowo tylko rozwiązują tę kwestię. Zasada przyznawania koncesji w trybie przetargowym dotyczy bowiem co do zasady koncesji węglowodorowych. Konkurencyjne wnioski koncesyjne mogą tymczasem dotyczyć także innych kopalin (np. węgla). W projekcie nowelizacji podjęto próbę zaadresowania tego zagadnienia. Osobną i bardziej nawet istotną kwestią jest jednak wciąż nieuregulowane nakładanie się na siebie obszarów koncesji udzielonych w celu poszukiwania czy wydobywania różnych kopalin....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9667

Wydanie: 9667

Spis treści
Zamów abonament